ZAŁĄCZNIKI:
- Deklaracja uczęszczania dziecka do przedszkola files/Zacznik_nr_1.pdf
- Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola files/Zacznik_nr_2.pdf
- Dziesięć zasad bezpiecznego zachowania files/Zacznik_nr_3.pdf
Podstawa prawna :
- Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnychu ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz.1239 ze zm.),
- Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.),
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higienyw publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.),
- §1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U z 2020r. poz. 493 ze zm.),
- art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej(Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.),
- Wytyczne dla przedszkoli wskazane przez GIS, MZ i MEN z dnia 30 kwietnia 2020 r. w związku z otwarciem przedszkoli od dnia 6 maja 2020 r. ze zmianami.
- Wytyczne dla przedszkoli wskazane przez GIS, MZ i MEN z dnia 2 lipca2020 r. ze zmianami.
§ 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Niniejsza procedura określa zasady bezpieczeństwa obowiązujące na terenie placówki przedszkolnej w okresie pandemii COVID-19, dotyczące wszystkich pracowników oraz rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola.
- Celem procedury jest zminimalizowanie zagrożenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19; Procedura określa działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanegoz zakażeniem
- Posyłanie dziecka do przedszkolapowinno następować, po przeanalizowaniu przez rodziców/prawnych opiekunów ryzyka związanego z zachorowaniem na COVID -19. Dlatego rodzic decydując się na przyprowadzenie dziecka do placówki, jest zobowiązany wypełnić oświadczenie zawarte w Deklaracji uczęszczania dziecka do przedszkola w okresie pandemii COVID-19.
§ 2. ORGANIZACJA
- Dzieci pod opieką nauczyciela będą przebywać w grupach maksymalnie 25 -osobowych .
- Jedna grupa przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
- Do sali przypisana jest również pomoc nauczyciela lub woźna oddziałowa.
- Do placówki mają wstęp pracownicy przedszkola i dzieci oraz rodzice tylko do szatni przedszkolnej z rygorystycznym przestrzeganiem wszelkich środków ostrożności ( 1 rodzic-z dzieckiem/dziećmi, dystans społeczny- min.2 m., osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Rodzic wypełniadeklarację zał. nr 1 oraz zał. nr 2. Dostarcza je we wrześniu podczas pierwszego przyprowadzenia dziecka do przedszkola lub wysyła drogą e-mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Do przedszkola mogą przychodzić tylko dzieci zdrowe, bez objawów sugerujących chorobę zakaźną (temperatura powyżej 37,2ºC, katar, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe).
- Dzieci są przyprowadzane wyłącznie przez zdrowych rodziców /opiekunów prawnych.Niedopuszczalne jest przyprowadzanie dziecka, jeśli w jego najbliższym środowisku przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji domowej.
- Rodzice przekazują zgodę na mierzenie temperatury u dziecka oraz aktualne telefony, które mogą odebrać w każdej sytuacji.
- Rodzic zobowiązany jest do przeprowadzenia rozmowy z dzieckiem i przygotowania gow zakresie obowiązującego reżimu sanitarnego.
- Na okres reżimu sanitarnego rezygnuje się z leżakowania.
- Grupy przedszkolne nie spotykają się ze sobą.
- Zabawki i przedmioty, których nie da się wyprać lub zdezynfekować, zostają usunięte z sali.
- Sale, w których przebywają dzieci są wietrzone co najmniej raz na godzinę.
- Obowiązuje bezwzględny zakaz przynoszenia rzeczy osobistych, produktów żywnościowych i zabawek z domu do przedszkola.
- Dzieci myją ręce wodą i mydłem (po wejściu, przed i po posiłkach, po przyjściu z ogrodu, po skorzystaniu z toalety oraz w koniecznych sytuacjach).
- Instrukcje prawidłowego mycia rąk znajdują się w łazienkach dla dzieci i pracowników.
- Dzieci wychodzą na plac zabaw rotacyjnie, aby grupy się nie stykały.
- Dzieci spożywają posiłki w sali; przed i po posiłku stoliki są dokładnie myte i dezynfekowane.
- Wodę dzieciom w sali podaje nauczyciel.
- W ciągu dnia prowadzone są systematycznie prace porządkowe w salach,łazienkach, korytarzach,odbywa się dezynfekcja klamek, kontaktów, poręczy i in.
- Na koniec dnia, po opuszczeniu przez dzieci przedszkola, wszystkie pomieszczenia i sprzęty w placówce są dokładnie sprzątane, myte i dezynfekowane.
- Po dezynfekcji wszystkie pomieszczenia są wietrzone zgodnie z zaleceniami producenta odnośnie stosowania środków dezynfekujących.
§ 3. PRZYPROWADZANIE /ODBIÓR DZIECKA
- Dzieci przyprowadzane są tylko w godzinach 6:30 - 8:30. Po tym czasie przedszkole jest zamknięte, wietrzone są pomieszczenia szatni i dezynfekowane wszystkie klamki i poręcze.
- Rodzic przyprowadza do przedszkola dziecko zdrowe. Przyprowadzenie dzieckado przedszkola jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na udział dziecka we wszystkich zajęciach oraz na wyjście na plac przedszkolny.
- Do przedszkola, w danym dniu, dziecko przyprowadza jedna osoba i przychodzi tylko z dzieckiem mającym pozostać w placówce.
- Pracownik przedszkola odmawia przyjęcia do przedszkola dziecka wykazującego objawy chorobowe bez względu na przyczynę ich występowania,w tym w szczególności kaszel, katar, podwyższona temperatura 37,2ºC.
- Rodzice dzieci wchodzą na teren przedszkola tylko do szatni , przestrzegając rygorystycznie zasad zachowania ostrożności (odstęp 2m, osłona ust i nosa, rękawiczki).
- Obowiązkowo korzysta z płynu dezynfekcyjnego umieszczonego przy drzwiach wejściowych.
- Każdy rodzic przynosi do przedszkola: szczelnie zapakowane, uprane i uprasowane ubranie, tzw. strój do przebrania dziecka w razie nieprzewidzianych zdarzeń oraz kapcie i zostawia w półce dziecka w szatni.
- Dzieci odbierane są przez rodzica w godzinach 14:30 – 16:30.
- Podczas rozchodzenia się dzieci do domu nauczyciel przekazuje dziecko dyżurnej osobie, następnie przekazuje oczekującemu w szatni rodzicowi.
- W przypadku konieczności wcześniejszego zabrania dziecka rodzic ma obowiązek o tym fakcie poinformować pracownika przedszkola.
- Rejestrowanie czasu pobytu – przyjście i wyjście dzieckaodbywa się przez rodziców poprzez przyłożeniekarty Stoperek do czytnika w szatni przedszkolnej.
- W przypadku nieprzestrzegania środków ostrożności przez rodzicówmoże być podjęta decyzjao niewpuszczaniu rodziców do przedszkola.
§ 4. OBOWIĄZKI RODZICÓW
- Za bezpieczeństwo dziecka w drodze do przedszkola i domu, odpowiadają rodzice/prawni opiekunowie.
- Rodzice zobowiązani są do zapoznania się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa w przedszkolu .
- Przekazują dyrektorowi lub nauczycielowi istotne informacje o stanie zdrowia jego dziecka, a w przypadku wystąpienia objawów COVID-19 powiadamiają Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.
- Nie posyłają do przedszkola dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannielub w izolacji. Rodzic ma obowiązek zgłoszenia sytuacji, o której mowa wyżej, także dyrektorowi przedszkola.
- Do przedszkola rodzic przyprowadza dziecko zdrowe, to znaczy bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną (temperatura powyżej 37,2ºC, katar, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe).
- Bezwzględnie stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do przedszkola, jeśli wcześniej chorowało.
- Przed przyprowadzeniem dziecka do przedszkola rodzic zobowiązany jest do zmierzenia dziecku temperatury.
- Rodzice wyjaśniają dziecku, aby nie zabierało do przedszkola zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.
- Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny: unikanie dotykania oczu, nosa i ust, częste mycie rąk wodą z mydłem, niepodawanie ręki na powitanie, odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kaszlu.
- Są zobowiązani do odbierania telefonów z przedszkola.
§ 5. OBOWIĄZKI DYREKTORA PLACÓWKI
- Dyrektor dostosowuje procedury obowiązujące w przedszkolu do obowiązujących przepisów i wytycznych w zakresie zwiększonego reżimu sanitarnego, w warunkach pandemii koronawirusa.
- Współpracuje z organem prowadzącym m.in. w celu zapewnienia odpowiednich środkówdo dezynfekcji oraz ochrony osobistej.
- Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa.
- Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika.
- Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.
- Zapewnia przy wejściu głównym dozownik z płynem do dezynfekcji rąk,a w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych mydła antybakteryjne oraz instrukcjez zasadami prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci umieszczone w widocznych miejscach w placówce.
- Monitoruje przestrzeganie niniejszej procedury przez wszystkich jej odbiorców.
§ 6. OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW
- Każdemu pracownikowi przed wejściem do przedszkola będzie mierzona temperatura.
- W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka), decyzją lekarza pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
- Bezwzględnie przy wejściu i wyjściu z placówki oraz w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji umieszczonej w widocznych miejscachw placówce i myją ręce zgodnie z instrukcją.
- Pracownicy nie przemieszczają się po placówce bez uzasadnionej potrzeby.
Pracownicy pedagogiczni – nauczyciele: pracują wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu.
- Nauczyciele organizują działania dydaktyczno- wychowawczo-opiekuńcze.
- Wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w przedszkolu i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, bez lęku.
- Pokazują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji dla dzieci umieszczonej w widocznych miejscach w łazience.
- Przypominają i dają przykład; zwracają uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z placu zabaw.
- Przestrzegają ustalonego harmonogramu wyjść na przedszkolny plac zabaw.
- Organizują wyjścia poszczególnych grup na teren placu przedszkolnego, tak aby grupynie mieszały się ze sobą.
- Unikają organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu lub przy jednej zabawce na placu zabaw.
- Organizują codzienną gimnastykę podczas wietrzenia sali.
- Często/co godzinę/ wietrzą sale.
Personel obsługowy – pomoce nauczyciela, woźna oddziałowa:
- Usuwa z sali przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki, dywany.
- Odbiera dziecko od rodzica i odprowadza je do sali zajęć.
- Podczas rozchodzenia się dzieci odbiera je z sali i przekazuje w szatnirodzicowi.
- Wykonuje codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem dystansu społecznego 2m i utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych.Dezynfekuje powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków i in..
- Dodatkowo czuwa nad sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem lub chorobą COVID-19.
- Czyści i dezynfekuje sprzęt, przedmioty używane przez dzieci i personel przynajmniej2 razy na dobę.
- Czuwa i odpowiada za odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub chorobą COVID-19.
Personel kuchni :
- Przestrzega warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi funkcjonowania zbiorowego żywienia.
- Stosują środki higieny osobistej (fartuchy, maseczki, przyłbice, rękawiczki)
- Utrzymuje wysoką higienę mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców
- Po zakończonej pracy gruntownie dezynfekuje powierzchnie, sprzęty i pomieszczenia zaplecza kuchennego, zmywalni
- Personel kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi, nauczycielami, pomocą nauczyciela, woźnymi oddziałowymi.
§ 7. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Przedszkole zapewnia niezbędne środki bezpieczeństwa jednak nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne przypadki zakażeniem COVID-19.
2. Procedura obowiązuje wszystkich odbiorców od dnia 1 września 2020 r. do odwołania.