„Od kodowania do programowania” – edukacja informatyczno-matematyczna wykorzystaniem multimediów
cele do realzacji: nauka logicznego myślenia oraz umiejętności pracy w zespole, kształtowanie u dzieci dobrych nawyków cyfrowych oraz upowszechnianie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii, rozwijanie umiejętności matematycznych, nauka stosowania zasad i schematów oaz rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia.
Sposoby realizacji |
Termin wykonania |
Osoba odpowiedzialna |
Uwagi o realizacji |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
DOSKONALENIE NAUCZYCIELI I WARSZTATU PRACY
Analiza haseł programowych związanych z tematem.
Opracowanie wykazu literatury przedmiotu – powielenie materiałów, rozdanie wszystkim nauczycielkom oraz dołączenie w wykazu do planu rocznego.
Rada Pedagogiczna szkoleniowa na temat „Kodowanie na dywanie” oraz „Komputerowe programy edukacyjne z zakresu matematyki i programowania”
Udział nauczycielek w zajęciach otwartych, warsztatach, kursach zorganizowanych i prowadzonych przez MODN, CEN, KLANZA i inne. Uzupełnienie i poszerzenie wiadomości z zakresu edukacji matematycznej i informatycznej wydzielenie w bibliotece przedszkolnej, literatury oraz artykułów. Wzbogacanie i uaktualnienie biblioteki przedszkolnej o pozycje z zakresu edukacji matematyczno-infomatycznej Marc Scott „Kodowanie dla dzieci” oraz Anna Świć „Kodowanie na dywanie w przedszkolu, w szkole i w domu” Opracowanie scenariuszy zajęć dotyczących „Kodowania na dywanie”, powielenie ich, rozdanie nauczycielom (oryginalna tematyka, forma zajęć, nowoczesne metody, uwzględnienie indywidualnych potrzeb).
Zajęcia koleżeńskie z zakresu tematyki planu rocznego.
Zorganizowanie warsztatu pracy w poszczególnych grupach: - gromadzenie w teczkach kart pracy oraz prac plastycznych związanych z zagadnieniami informatycznymi i matematycznymi np. rysunki komputerowe, mozaika geometryczna, ozdabianie cyfr różnorodnym materiałem plastyczno -przyrodniczym . - gromadzenie zbioru wierszy, piosenek, zagadek, wyliczanek, quizów, konkursów, niezbędnych do realizacji zabaw dydaktycznych w zakresie edukacji informatyczno-matematycznej. .
PRACA Z WYCHOWANKAMI
Prowadzenie zajęć dodatkowych rozwijających predyspozycje dzieci.
Organizowanie zabaw ruchowych i plastycznych w połączeniu z pojęciami z zakresu matematyki i informatyki
Przygotowanie dzieci do uczestnictwa w konkursach m.in. matematycznych, warcabowych, turniejach szachowych.
Wspólne urządzenie kącika informatycznego (pakiet startowy-kodowanie na dywanie, tablety, tablica interaktywna, mata edukacyjna, robot Photon) oraz matematycznego (waga , miarki, liczmany, elementy do układania ciągu, figury geometryczne , pomoce do wyznaczania serii ciągu rosnącego i malejącego, gry matematyczno – dydaktyczne, szachy) . Umieszczenie na stronie internetowej przedszkola artykułu na temat „Co to jest kodowanie?
WSPÓŁPRACA ZE ŚRODOWISKIEM
Udział 5,6- latków z lekcji matematyki w Szkole Podstawowej nr 50 w Białymstoku.
Galeria Alfonsa Karnego - Organizowanie zajęć plastycznych , których wyjściem do działań jest symbol graficzny- warsztaty dla dzieci.
Udział w zajęciach z informatyki w pracowni komputerowej w Szkole podstawowej nr 14 w Białymstoku.
Muzeum Farmacji i Medycyny – „Wagi, szalki,odważniki”- warsztaty dla dzieci.
Policja, Straż Miejska - realizacja programu „Bezpieczny przedszkolak” – nauka określania związków przyczynowo-skutkowych i następstw.
Biblioteka 19 Pułku Rozpoznawczego – zajęcia cykliczne „Matematyka ukryta w bajkach i literaturze dla dzieci”.
WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI
„Obrazek pikselowy” konkurs informatyczno-plastyczny z cyklu - „TWORZYMY RAZEM”.
„Jesienne recytowanie” rodzinny konkurs recytatorski.
„Cała Polska czyta dzieciom” – czytanie przez rodziców opowiadań z cyklu „Liczę już sam”.
„Moja pierwsza gra komputerowa” - konkurs informatyczny z cyklu - „TWORZYMY RAZEM”.
„Koduję z mamą i tatą" festyn rodzinny - wspólne spędzanie wolnego czasu z wykorzystaniem mat edukacyjnych i robotów typu Photon.
„Teatr rodziców – Patałaszki na bis” - przygotowanie przedstawienia teatralnego z okazji Dnia Dziecka.
|
Cały rok
X 2019
XI 2019
II 2020
Cały rok
Cały rok
Cały rok
Cały rok
Cały rok
Cały rok
Cały rok
Cały rok
Cały rok
Cały rok
Cały rok
X 2019
X 2019
II 2020
IV 2020
XI 2019
Cały rok
Cały rok
IX 2019
XI 2019
VI 2020
III 2020
V 2020
VI 2020
|
|
|
|