KOŁO SZACHOWE „SZACH”

        W przedszkolu ważne jest aby zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i akceptacji - jest to trudne, gdyż w grupie czasami znajduje się agresor,  który to burzy.  Co raz częściej moje koleżanki mówią o zachowaniach agresywnych wśród dzieci takich jak bójki, popychanie, gryzienie, przezywanie, niszczenie zabawek, wyrywanie. Agresja jest sposobem na zdobycie czegoś, pozwala też na uzyskanie dominacji w zabawie. Metody jakimi pracują wychowawczynie z dzieckiem agresywnym są m.in. zasady, konsekwencje, systemy żetonowe, pochwały, motywowanie, bajkoterapia.
      W naszym przedszkolu sposobem na agresję jest tzw. drewniana wojna tj. walka głową a nie rękami. Poprzez pasję do królewskiej gry w szachy kształtujemy u dzieci  umiejętność logicznego myślenia i koncentracji. Mobilizujemy dzieci do działania i ponoszenia odpowiedzialności za podjęte decyzje. Sprawiamy, iż dzieci, które wcześniej walczyły ze sobą  przenoszą rywalizację  na planszę rozgrywając partię szachowe.
      Założyliśmy tezę,  iż najlepiej było by gdyby przyszły szachista poznawał figury i podstawowe ruchy od osób dobrze mu znanych, które stale będą mogły poświęcić mu  dużo czasu i  naturalnie   rozbudzić  zainteresowanie   nową grą. W związku z powyższym dużą rolę odgrywają rodzice a dzięki tej grze pożytecznie mogą spędzić wolny czas ze swoimi dziećmi. Cieszą nas wzruszające opowieści mam - jak były zaskoczone i dumne, gdy ich dzieci na prezent urodzinowy wybrały szachy zamiast modnej drogiej zabawki. Do dziś wspominamy Igorka, który codziennie rysował krwawe bitwy i wszystkich łącznie z rodzicami dręczył swoimi rysunkami -  jak zaczął grać w szachy przestał. Dzięki szachom dzieci przenoszą się w inny świat - świat wyobraźni, gdzie mogą bezpiecznie zaspakajać chęć walki. Szachy-drewniana wojna-walka głową a nie rękami.
      Lista dzieci grających w szachy stale się powiększa, gdyż  uczą się one od siebie. Na początku dzieci nie rozumieją celu gry i jako główny cel stawiają sobie zbicie jak najwięcej figur.  Pierwsze zajęcia zaczynamy zawsze od wprowadzenia zasad ruchu figur, pojęcie szacha i  możliwości bicia oraz szacunku do przeciwnika i samego siebie  -  stosowanie  zasady „fair play". Rezygnujemy z objaśnienia bardziej skomplikowanych reguł gry dotyczących na przykład bicia Piona w przelocie lub zakazu roszady przez pole zagrożone. Jednocześnie przygotowujemy dzieci do wzięcia udziału  w turnieju szachowym. Od 2012 roku nasze przedszkole z sukcesami organizuje Turniej Szachowy Drużyn Przedszkolnych. Zajęcia prowadzone sa przez mgr Joannę Kulikowską-Jopich.

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

© 2017 Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Białymstoku.